Szwecja, Norrvikens Trädgardar

Ogród Botaniczny Norrviken, położony nad Zatoką Laholm, na północnym brzegu Półwyspu Bjäre, to ogród niezwykły. Twórcą ogrodu był architekt krajobrazu Rudolf Abelin, syn ministra wojny, który w 1906 roku kupił małe gospodarstwo w Lilla Bastad i założył tam ogrody, a w 1920 roku udostępnił je zwiedzającym.

Ogród ma powierzchnię 40 ha i składa się z kilku części. Wodny ogród prowadzi wzdłuż strumyka do świątyni dumania albo jeszcze wyżej do punktu obserwacyjnego, skąd roztacza się widok na zatokę. Ogród romantyczny zakwita wiosną rododendronami. W ogrodzie japońskim zgromadzono niezliczoną ilość roślin z Japonii i Chin. Piękny renesansowy ogród z wymyślnym haftem bukszpanowych krzewów reprezentuje francuski styl z XV w. Na tle otwartej przestrzeni morskiej usytuowany jest Staw Lustro - alegoria nieskończoności, w którym niebo, morze i lustro wody, zlewają się w jedną całość. Wzdłuż głównej drogi do parku uwagę zwracają metaforyczne rabaty tworzone przez adeptów szkoły ogrodniczej działającej na tym terenie. Każdy ma swoją nazwę i wiersz, który go opisuje: Pasja, Miłość do morza, Z chaosu do harmonii, Sen ogrodnika…

W parku widać ślad czasu. Wrażenie wywiera rozłożysty buk i cyprysiki Lawsona, których nazwa zupełnie nie przystaje do rozmiaru tutejszych drzew. Co pomyślą ci, którzy w malutkim ogródku sadzą małe cyprysiki?

(1/43): (2/43): (3/43):
(4/43): (5/43): (6/43):
(7/43): (8/43): (9/43):
Galernik - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG